Gdzie szukać inspiracji dla swoich fotografii?

Robienie wielu fotografii prowadzi do sytuacji, w której jesteśmy przekonani, że wszystkie zdjęcia już zostały zrobione. Każde ujęcie już gdzieś się pojawiło. Każdy pomysł już ktoś wykorzystał. Jak znaleźć swój własny przepis na nowe, ciekawe ujęcie tematu?

Śledź innych!

Obserwacja dokonań innych fotografów to niesamowite i niewyczerpane źródło inspiracji fotograficznych. Internet jest największym skupiskiem zdjęć. Możemy zaobserwować wiele zdjęć bardzo dobrych, wiele wybitnych i wiele nijakich. Nie tylko zdjęcia ciekawe i wartościowe mogą być inspiracją. Czasami dostrzeganie błędów innych może prowadzić do pomysłu na zrobienie swojego, lepszego zdjęcia.

Wystarczy patrzeć!

Uważna obserwacja jest podstawą zbierania pomysłów na kolejne, ciekawe zdjęcia. Inspiracje w fotografii pojawiają się na każdym kroku. To życie maluje ciekawe obrazy. Zadaniem fotografa jest je dostrzegać, zapamiętywać i realizować.

Wydaje się, że to takie proste. Nic bardziej mylnego. Trening uważności, dostrzegania otaczającej rzeczywistości, niuansów, które ja kreują jest bardzo trudny. Warto jednak patrzeć na świat, który jest niepowtarzalny i jest niewyczerpanym źródłem pomysłów na dobre zdjęcia.

Pamięć jest zawodna

Zeszyt, w którym zapisujemy swoje pomysły na zdjęcia jest nieocenioną pomocą. Czasami, w przebłysku dobrego pomysłu widzimy ujęcie, które może być świetnym zdjęciem. Warto taki pomysł zapisać, gdy od razu nie możemy przejść do jego realizacji. Pamięć potrafi płatać nam figle, a szkoda byłoby stracić dobry pomysł.