Jak astygmatyzm może wpłynąć na życie codzienne?

closeup of woman putting contact lens in her eye

Rogówka wokół źrenicy i tęczówki jest, w zwykłych warunkach, sferyczna. Gdy światło dostaje się do oka, zadaniem rogówki jest pomoc w skupieniu tego światła, kierując je na siatkówkę, w przedniej części oka. Warto jednak zastanowić co się stanie, jeśli rogówka nie jest dokładnie okrągła? Oko nie może prawidłowo skupić światła na jednym punkcie centralnym na siatkówce i spowoduje zamazanie wzroku – astygmatyzm jest właśnie takim stanem.

Czy stan ten wpływa na zdolność nauki i pracy?

Wiele osób ma astygmatyzm, a stan ten często wiąże się z innymi problemami ze wzrokiem, takimi jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Astygmatyzm często występuje w dzieciństwie i powoduje zmęczenie oczu, bóle głowy i skłonność do mimowolnego mrużenia oka. U dzieci może to prowadzić do trudności w uczeniu się, często w przypadku czytania lub innych zadań wizualnych, takich jak rysowanie i pisanie. Osoby pracujące ze szczególnie małymi lub szczegółowymi przedmiotami lub przy monitorze komputera przez dłuższy czas mogą uznać, że w tym przypadku stan ten również może być problematyczny.

Skąd wiedzieć, czy to astygmatyzm?

Rozpoznanie astygmatyzmu rozpoczyna się zwykle od rutynowego badania wzroku u specjalisty. Jeśli badanie wskaże podejrzenie, iż ma się do czynienia właśnie z astygmatyzmem – przeprowadza się zautomatyzowane badanie refrakcji lub retinoskopii w celu obliczenia stopnia zaawansowania astygmatyzmu. Astygmatyzm zwykle jest korygowany z pomocą soczewek bądź okularów. Możliwe jest również poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, który zmienia przepływ światła na siatkówkę w celu dostosowania punktu ogniskowego.