Jak chronić zwierzęta przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

Przeciętna lecznica weterynaryjna w czasie sezonu letniego pęka w szwach, a duża część pacjentów to zwierzęta z problemami związanymi z chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Niestety jest to bardzo powszechny problem, gdyż kleszcze występują na całym obszarze Polski i zagrożenie pojawia się nie tylko u zwierząt regularnie bywających w lesie, lub chociażby miejskich parkach, ale praktycznie wśród wszystkich zwierząt na całym obszarze kraju, w tym zwierząt miejskich. Ryzyko zniwelowane do minimalnego poziomu występuje tylko u zwierząt, które żyją w mieszkaniach lub domach i w ogóle nie wychodzą na zewnątrz. Nie ulega wątpliwości, że choroby odkleszczowe są niezwykle niebezpieczne i należy przed nimi zabezpieczyć każde zwierzę domowe.

Lecznica weterynaryjna, a leczenie chorób pokleszczowywch

W momencie, gdy lecznica weterynaryjna przyjmuje psa lub inne zwierzę z chorobą pokleszczową jest już za późno na jakiejkolwiek działania prewencyjne. Wtedy kluczem do sukcesu u przeżycia zwierzęcia jest pozbycie się stanów zapalnych z organizmu oraz zatrucia krwi i narządów wewnętrznych. Po wyleczeniu można jednak wdrożyć procedury zabezpieczające przed kolejnym zarażeniem, gdyż może one nastąpić, a choroby pokleszczowe nie uodparniają na kolejne zarażenie.

Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Chcąc skutecznie ochronić zwierzę przed chorobą kleszczową, należy regularnie przeglądać sierść zwierzaka w celu znalezienia i usunięcia ewentualnych kleszczy, które próbują się wbić lub wbiły się w sierść zwierzaka. W celu odstraszenia kleszczy weterynarze rekomendują zaopatrzenie się w specjalne obroże oraz preparaty wcierane w sierść, które odstraszą kleszcze.