Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Fotografia jest fascynująca i widać to po ilości osób, które przyciągnęła. Wbrew pozorom zrobienie dobrego zdjęcia nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Na co zwrócić uwagę, by robić dobre zdjęcia?

Zdjęcie to chwila

Dobre zdjęcie to moment, który został uchwycony przez fotografa. Podstawą fotografii nie jest wyszukany sprzęt czy obszerna wiedza teoretyczna. Najważniejsza w fotografii jest umiejętność patrzenia. Można patrzeć, ale nie zauważać. Można spojrzeć i dostrzegać to, co dla innych pozostaje ukryte. I to jest tajemnica dobrych zdjęć.

Umiejętność obserwacji otaczającego nas świata można ćwiczyć. Czy można się jej nauczyć? Nie wiem, ale na pewno trening oraz zwracanie uwagi na wszystko to, co dzieje się wokół nas może być pierwszym krokiem do „łapania” dobrych ujęć.

Znajdź mentora

Porady dla fotografów, które możemy znaleźć w książkach, internecie, czy pismach fotograficznych są bardzo pomocne, szczególnie na początku drogi młodego fotografa. Nieocenioną pomoc można jednak otrzymać po przez kontakt osobisty. Wspólne wypady w plener z doświadczonym fotografem to bezcenne doświadczenie.

Jak znaleźć mentora? Warto zapisać się na kurs fotografii, odwiedzać wystawy, galerie, brać udział w konkursach. W takich miejscach można poznać prawdziwych pasjonatów fotografii.

Pokochaj konstruktywna krytykę

Porady dla fotografów czasem mogą przyjąć formę krytyki. Znalezienie krytyka, który oceni pracę adepta fotografii w konstruktywny sposób to nie lada szczęście. Wskazanie błędów oraz sposób ich poprawienia to sposób na wyciągnięcie wielu lekcji od lepszych od siebie.