Jak właściwie przesadzać domowe rośliny?

W każdym domu powinny znajdować się żywe rośliny doniczkowe. Poprawiają w znacznym stopniu jakość powietrza i oczyszczają je dla nas, aby lepiej się nam oddychało i żyło. Dzięki roślinom domowym mamy też bardziej nawilżone powietrze, co ma znaczenie szczególnie w sezonie grzewczym zimą i jesienią. Każda roślina rosnąca w doniczce wymaga raz na jakiś czas przesadzenia do nieco większej. Taki zabieg sprawia, że jej korzenia mają znacznie więcej miejsca, dzięki czemu roślina lepiej rośnie i się rozwija. W jaki sposób przesadzać rośliny domowe, aby im nie zaszkodzić?

Odpowiednia donica i keramzyt do roślin

Eksperci zalecają, aby rośliny przesadzać na wiosnę, ponieważ jest to dla nich najbezpieczniejsze. Oczywiście trzeba zapoznać się ze specyfiką danego gatunku, aby nie zrobić mu krzywdy. Warto również pamiętać o tym, że niektóre rośliny bardzo lubią ciasne doniczki i wcale nie wymagają, aby co roku dokonywać ich wymiany. Na dno donicy należy wysypać keramzyt do roślin, który będzie wchłaniał nadmiar wilgoci i nie pozwoli, aby przelana roślina zgniła. Ziemia powinna zostać dopasowana do gatunku rośliny, ponieważ wtedy spełnia jej wszystkie wymagania. Na rynku można bez trudu znaleźć bogaty wybór ziemi, które są odpowiednie dla kaktusów, roślin kwitnących, zielonych i innych.

Jak nawozić i podlewać rośliny domowe?

Zanim zdecydujemy się na zakup danej rośliny doniczkowej, najlepiej szczegółowo zapoznać się z jego potrzebami. W sklepach można bowiem znaleźć wiele roślin, które mają niewielkie wymagania, ale bywają też takie, które będą wymagały sporo zaangażowania. Każda roślina ma swoje wymagania odnośnie podlewania i trzeba ich przestrzegać, aby żyła ładna i zdrowa. Poleca się podlewanie roślin doniczkową wodą w temperaturze pokojowej, najlepiej miękką. Co jakiś czas warto również zastosować odpowiedni nawóz, który wzbogaci ziemię o odpowiednie mikroelementy. Niektóre nawozy można przygotować samodzielnie w warunkach domowych, na przykład ze skórek od bananów lub czosnku.