Jak znaleźć pomysł na dobre zdjęcie?

Dobre zdjęcie opiera się w dużej mierze na pomyśle, który jest strzałem w dziesiątkę. Technikę można wyćwiczyć. Z pomysłami jest tak samo. Jak szukać dobrych pomysłów na niebanalne zdjęcia?

Ach życie!

Nie ma lepszej inspiracji w fotografii niż otaczający nas świat. Uważna obserwacja daje nieskończenie wiele możliwości. Droga do pracy, weekendowy wypad z rodziną, czy popołudniowy spacer z psem. Wszędzie dzieje się coś ciekawego. Wszędzie pojawiają się obrazy, które warto uwiecznić, zapamiętać, a gdy nie można wykorzystać ich dziś pozostawić w głowie, jako inspiracje na przyszłość.

Warto pamiętać, że fotografia to „malowanie światłem”. Jedno miejsce, które widzimy o różnych porach dnia, przy różnej pogodzie, o różnych porach roku to materiał na zupełnie inne zdjęcia. Inne światło, inny nastrój. Warto o tym pamiętać i nie rozstawać się z aparatem nawet w trakcie banalnego wyjścia po zakupy.

Internet – składnica pomysłów

Internet to skarbnica dobrych pomysłów. Inspiracje w fotografii należy czerpać z każdego dostępnego źródła, a internet jest wprost nieograniczoną skarbnicą pięknych zdjęć, dobrych pomysłów i zdolnych ludzi, od których można zdobywać wiedzę.

Obserwując zdjęcia innych warto próbować „zrobić” temat po swojemu. Ciągłe próby pozwolą na znalezienie swojego spojrzenia na temat.

Ciekawe zdjęcia, niebanalne ujęcia tematu warto sobie zapisywać, by po jakimś czasie móc ponownie wrócić do oglądanych zdjęć. Świeże spojrzenie spowoduje, że nasz odbiór zdjęcia będzie inny, a może zaowocuje własnym pomysłem?