Kurs samoobrony – co wybrać?

Możemy powiedzieć, możemy napisać, że przyszło nam żyć w czasach, w których kurs samoobrony wydaje się czymś zbędnym i niepotrzebnym. Szczególnie w Polsce, gdzie przy najmniej na chwilę obecną nie grożą nam konflikty zbrojne, kulturowe, czy problemy z przestępczością zorganizowaną. Wydawałoby się, że nie ma potrzeby na taki produkt. A jednak jest to błędne myślenie.

Dlaczego warto udać się na kurs?

Warto wybrać się na kurs samoobrony, a w szczególności na kurs Krav Maga lub Samby z kilku względów. Po pierwsze uczęszczania na takie zajęcia buduje pewność siebie. Rozwija nas zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pozwala nam na wiele spraw spojrzeć z dystansu. Zobaczyć, że niektóre zachowania ludzkie wynikają ze strachu, braku pewności. Uczęszczając na taki kurs, nauczymy się nie tylko radzić sobie w sytuacji konfliktowej, ale także takich sytuacji unikać.

Dlaczego system, a nie sztuka walki?

Dlaczego kurs samoobrony, a nie kurs sztuki walki. Bo fundamenty technik i filozofii stojących za nimi są różne. Sztuka walki skupia się na walce, na budowaniu hierarchii i udowadnianiu kto jest lepszy. Samoobrona to sztuka obrony, unikania niepotrzebnego konfliktu, a w przypadku jego wystąpienia daje narzędzie do szybkiego zakończenia. Z jednej strony mamy filozofię walki, którą możemy wykorzystać do zapewnienia bezpieczeństwa, a z drugiej narzędzie do obrony. Poza oczywistymi korzyściami, jakie może dać nam kurs samoobrony, czyli pewność siebie i umiejętność obrony przed atakiem zdobywam także inne, mniej oczywiste. W trakcie takiego szkolenia poprawia się nasza ogólna kondycja i sprawność fizyczna. Polepsza się nasza koordynacja ruchowa i uczymy się rozpoznawać oraz unikać konfliktowych sytuacji.