Jakie przeznaczenie mają pomoce sensoryczne?

Pomoce sensoryczne to produkty, które mają za zadanie służyć podczas terapii sensorycznej z osobami, które mają różnego rodzaju zaburzenia psychoruchowe lub fizjoterapeutyczne. Integracja sensoryczna to zjawisko, kiedy mózg odpowiednio odbiera, interpretuje i reaguje na bodźce przychodzące z zewnątrz. Pomoce sensoryczne są tworzone, aby tych bodźców dostarczyć. Przykładowo najpopularniejszymi produktami sensorycznymi są: worki sensoryczne, pufy sensoryczne, dziuple sensoryczne i inne. Znajdują one jednak zastosowanie nie tylko na terapiach zajęciowych – korzystają z nich chętnie instruktorzy tańca, psychiatrzy czy cywilni ludzie, którzy chcą odciąć się od zgiełku codziennego życia i oddać chwili relaxu.

Dla kogo dedykowane są pomoce sensoryczne?

Mimo że pierwotne przeznaczenie pomocy sensorycznych było dedykowane dla terapii zajęciowej dla dzieci z różnymi zaburzeniami (autyzm, ADHD, zanik mięśniowy, zbyt małe napięcie mięśniowe etc.). Obecnie pomoce sensoryczne są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach jak np. taniec, sport, rozciąganie czy w psychologii. Wiele osób decyduje się na korzystanie z worków sensorycznych, aby zrelaksować się po ciężkim i emocjonalnym dniu. Te produkty doskonale sprawdzają się także do odpoczynku po dużym wysiłku intelektualnym czy nawet fizycznym.

Pomoce sensoryczne – rodzaje

Na rynku możemy spotkać się z różnymi rodzajami pomocy sensorycznych. Przykładowo worki sensoryczne służą do stworzenia strefy komfortu oraz leczenia chorób układu ruchu. Pufy sensoryczne mają dużo różnych zastosowań – niektóre osoby wykorzystują je do masażu, a inni pragnąc zadbać o kondycję swojego układu ruchu, po prostu na nich śpią. Dziuple sensoryczne mają podobne zastosowanie jak worki, jednakże są one podwieszane, co dodatkowo stymuluje doznania i poprawia czucie. Na rynku można znaleźć również inne ciekawe pomoce jak: trapezy, helikoptery, obręcze, kołyski etc. Można używać je na wiele różnych sposobów np. traktować jako ciekawą ozdobę do pomieszczenia.